Dziecko i Tablet ?

 

W dobie szybko rozwijającej się techniki i elektroniki nie zastanawiamy się nad tym, ile czasu dziennie spędzamy przy komputerze, wpatrując się w ekran telefonu czy korzystając z tabletu. Nie wyobrażamy sobie dnia bez Facebooka, sprawdzenia informacji na portalach internetowych lub przeglądania memów z kotami. Być może w całym tym szaleństwie nie zauważamy, że mamy swoich małych obserwatorów, którzy od nas uczą się, jak spędzać wolny czas. Jeśli nieustannie widzą nas z telefonem w ręku, nikogo nie powinno dziwić, że same są tak bardzo tym zainteresowane.

To, że dzieci wymagają naszej nieustannej uwagi jest chyba faktem, z którym nie sposób się nie zgodzić. Dziecko potrzebuje kogoś, kto go nakarmi, ułoży do snu, przeczyta bajkę, pobawi się. Tymczasem rodzice, zatraceni często w codziennym życiu, próbują znaleźć rozwiązanie, dzięki któremy dziecko, chociaż przez kilka minut, zajmie się sobą, dzięki czemu zyskają trochę czas dla siebie. Niestety, coraz częściej takim “rozwiązaniem” jest danie dziecku tabletu lub telefonu komórkowego, na którym maluch będzie mógł obejrzeć bajkę lub pograć w grę.

Należy jednak pamiętać, że tablet, komputer czy też telefon komórkowy jest tylko tymczasowym rozwiązaniem, wyciszeniem problemu. W rezultacie, ciągły kontakt z elektroniką i nienaturalnymi bodźcami zewnętrznymi może spowodować wiele innych problemów i niepożądanych zachowań naszych dzieci. Przykładowo, dziecko, które spędza więcej czasu przed ekranem niż z drugim człowiekiem, może mieć problem z prawidłowym rozwojem mowy – nie ma po prostu możliwości, aby poznawać nowe słowa i przez to rozbudowywać swoje słownictwo. Z medycznego punktu widzenia takie obcowanie z tabletem wpływa na zahamowanie rozwoju lewej półkuli mózgu, odpowiadającej za rozwój mowy, przez co język nie rozwija się wcale lub robi to z opóźnieniem.

Nie oznacza to, że dzieciom należy całkowicie zakazać korzystania ze sprzętu elektronicznego. Należy po prostu zachować umiar i zdrowy rozsądek. Ważne jest, aby ustalić zasady (np. czas korzystania ze sprzętu elektronicznego, ograniczenie elektroniki bezpośrednio przed snem dziecka). Trzeba także pamiętać o tym, aby samemu zwrócić uwagę na swoje zachowanie. Jeśli my będziemy z głową podchodzić do tematu technologii, łatwiej będzie nauczyć tego nasze dzieci.

Źródło: https://dziecisawazne.pl/nadmierne-korzystanie-dzieci-urzadzen-cyfrowych-wplywa-rozwoj-fizyczny-mowe-emocje/?fbclid=IwAR1Lg26Zz2r1xGQSJQdJ3CH89trBJWAlyNG6vq4udrVF9fPCU1h1rWnK0tM

Simply click on a given portrait and you`ll be taken back to a picture of that same person from a year ago, and so forth back through time.

Następny

Comments are closed.
Tuptusiowo I
Facebook Pagelike Widget
Tuptusiowo II
Facebook Pagelike Widget
Tuptusiowo III
Facebook Pagelike Widget